HeadApp – jak wygląda trening osób po udarze?

Jak wygląda korzystanie z programu HeadApp w warunkach domowych? – doświadczeniami w tym zakresie dzieli się z nami pani Joanna, która używa programu od ponad półtora roku.

HeadApp – zdalna rehabilitacja z fachowym wsparciem

HeadApp to oprogramowanie służące do rehabilitacji neuropsychologicznej. Program został opracowany tak, aby zapewnić skuteczną rehabilitację w wielu problemach natury poznawczej. Używany może być przez osoby mające problemy z pamięcią, uwagą, funkcjami wykonawczymi, będącymi skutkiem np. chorób neurodegeneracyjnych, udarów mózgu lub neuroatypowego funkcjonowania mózgu (chodzi np. o dzieci z ADHD). 

Z programu można korzystać pod okiem specjalisty w ośrodku, ale możliwa jest również rehabilitacja domowa za pomocą HeadAppa, którą również nadzoruje fachowiec, ale zdalnie. Taka forma rehabilitacji ma tę zaletę, że na treningi nie trzeba dojeżdżać i łatwiej jest wykonywać je codziennie, a nawet kilka razy dziennie.

Wszystkiego trzeba się było nauczyć od początku

W ten sposób z programu HeadApp korzysta między innymi pani Joanna z Brodnicy. Ma 50 lat, przez wiele lat pracowała jako urzędniczka. Ponad dwa lata temu doznała krwotoku podpajęczynówkowego z pękniętego tętniaka lewej tętnicy środkowej mózgu. Pomoc przyszła na czas, ale skutki krwotoku były bardzo poważne, a rokowania na powrót do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej znikome. W skutek krwotoku nastąpiły zaburzenia świadomości, afazja i niedowład prawostronny. Po operacji i prawie miesięcznym leczeniu przyszedł czas na rehabilitację.  Pani Joanna musiała się praktycznie każdej czynności uczyć od nowa – chodzenia, pisania, mowy – nazywania wszystkiego w swoim otoczeniu, musiała także sporo pracować nad pamięcią krótkotrwałą.  

– Byłam właściwie, jak małe dziecko, wszystkiego musiałam się uczyć od początku – mówi pani Joanna. – Na szczęście teraz jest dużo lepiej i wiem, że będzie coraz lepiej. Musi być. Mam nadzieję, że będę mogła wrócić do pracy, o tym marzę.

Poprawa nie przyszła jednak sama, pani Joanna ciężko pracuje, żeby wrócić do formy. Prawie codziennie spotyka się z neurologopedą i również codziennie trenuje przy pomocy programu Headapp. Ćwiczy w domu, trzy razy po 20 minut, czyli godzinę dziennie. Dzięki temu, że na trening nie musi nigdzie dojeżdżać (psycholog może postępy nadzorować zdalnie) łatwo go podzielić na trzy krótsze części i wykonać o dogodnej porze. Pani Joanna z programem HeadApp trenuje już od ponad półtora roku. 

HeadApp – nie ma nudy, jest wyzwanie

– Obsługa programu jest bardzo łatwa. Nie musi mi nikt w tym pomagać – mówi pani Joanna. 
– Ćwiczenia są różnorodne i dlatego osoba trenująca nie nudzi się. Wizualnie program jest bardzo przyjazny, poziom zmienia się automatycznie i dostosowuje do poprawiających się możliwości żony – ocenia pan Krzysztof, mąż pani Joanny. – Jest wiele poziomów trudności, to duży plus. Czasami patrzę na trening żony i myślę sobie, że mi również by się przydały takie ćwiczenia – dodaje.
HeadApp – “znajdź różnice”, “zapamiętaj”

Pani Joanna śmieje się, że najbardziej lubi te fragmenty treningu, które idą jej najlepiej.

– W zadaniach, w których trzeba dostrzec różnice, żona szybciej je znajduje niż ja! Taką ma już wprawę. Najtrudniejsze są dla niej ćwiczenia wymagające zapamiętywania, ale i te idą jej coraz lepiej – opowiada pan Krzysztof. 

Pani Joanna jest perfekcjonistką. Przyznaje, że choć nie musi, lubi spojrzeć w rankingi dostępne w programie i sprawdzić jak jej idzie na tle innych.

Udostępnij post:

Więcej postów na blogu HeadApp