Pamięć robocza: werbalna
VITA ROBOCZA WERBALNA
Angielska nazwa: Working Memory verbal (Vita Work Verb)
Cel treningu
Celem treningu pamięci roboczej (krótkotrwałej) jest poprawa sprawności wykonywania zadań, a tym samym zwiększenie koncentracji, zdolności wnioskowania i uczenia się.
Czym jest pamięć robocza?
Podstawy teoretyczne
Aktualne teorie dotyczące pamięci roboczej zostały zaczerpnięte z: “Working Memory: Theories, Models, and Controversies” A. Baddeleya (Annu. Rev. Psychol. 2012. 63:1-29). Opisuje on 5 komponentów, które stanowią pamięć roboczą:
- centralny układ wykonawczy,
- bufor epizodyczny,
- pamięć wizualno-przestrzenna,
- pamięć fonologiczna,
- pamięć artykulacyjna.
Wszystkie wymienione komponenty są używane, gdy trenujący korzysta z treningu pamięci roboczej. Celem treningu jest ćwiczenie podstawowych aspektów pamięci roboczej za pomocą gier karcianych:
- n-wstecz: zapamiętywanie wartości kart,
- sumowanie: obliczanie sum zapamiętanych wartości kart,
- sortowanie: sortowanie kart z pamięci według wartości,
- przesuwanie wzroku po określonym polu: zapamiętywanie położenia kart i aktualizowanie go na bieżąco,
- trzymaj i używaj: używaj pamięci podczas zadań strategicznych.
Ustawienia
Na początku treningu użytkownik może wybrać, którą podfunkcje pamięci roboczej chce trenować.
Pięć modułów jest od siebie niezależnych i można z nich dowolnie korzystać. Każdy moduł w sekcji “pamięć robocza” zapewnia inną liczbę poziomów trudności (w sumie w sekcji pamięć robocza jest ich 53) i automatycznie dostosowuje się do wydajności osoby trenującej.
Liczba zadań na poziom
Ograniczenie czasu trwania treningu
Szkolenie można przeprowadzić z ograniczeniem czasowym lub bez niego. Jeśli użytkownicy mają skłonność do nadmiernego wysiłku, zaleca się ograniczenie czasu trwania treningu. To ustawienie jest również przydatne podczas terapii, której czas jest stały.
Wydłużony czas prezentacji/wydłużony czas odpowiedzi
Przebieg treningu
Pamięć robocza werbalna
Karty powinny zostać zapamiętane i odtworzone w pamięci. Na najłatwiejszym poziomie są 2 stosy kart, na najwyższym poziomie jest 5 stosów kart. Ponieważ nowe karty są odkrywane i za jakiś czas zakrywane, zawartość pamięci musi być stale aktualizowana.
W tym module występują ćwiczenia o różnym stopniu złożoności, program może zapytać na przykład: “Na którym stosie znajduje się kier?” lub “Na którym stosie znajduje się w sumie najwięcej punktów?”.
Ten moduł ma łącznie 12 poziomów trudności.
Postępy w terapii
Postęp terapii jest zapisywany automatycznie. Nowa sesja jest kontynuowana od poziomu trudności, na którym zakończyła się ostatnia sesja. Okno “Wyniki” umożliwia wyświetlenie różnych informacji na temat przebiegu terapii (przycisk w dolnej części okna “Moduły terapii”)