Pamięć robocza: wzrokowa
VITA ROBOCZA WZROKOWA
Angielska nazwa: Working Memory visual (Vita Work Vis)
Cel treningu
Celem treningu pamięci roboczej (krótkotrwałej) jest poprawa sprawności wykonywania zadań, a tym samym zwiększenie koncentracji, zdolności wnioskowania i uczenia się.
Czym jest pamięć robocza?
Podstawy teoretyczne
Aktualne teorie dotyczące pamięci roboczej zostały zaczerpnięte z: “Working Memory: Theories, Models, and Controversies” A. Baddeleya (Annu. Rev. Psychol. 2012. 63:1-29). Opisuje on 5 komponentów, które stanowią pamięć roboczą:
- centralny układ wykonawczy,
- bufor epizodyczny,
- pamięć wizualno-przestrzenna,
- pamięć fonologiczna,
- pamięć artykulacyjna.
Wszystkie wymienione komponenty są używane, gdy trenujący korzysta z treningu pamięci roboczej. Celem treningu jest ćwiczenie podstawowych aspektów pamięci roboczej za pomocą gier karcianych:
- n-wstecz: zapamiętywanie wartości kart,
- sumowanie: obliczanie sum zapamiętanych wartości kart,
- sortowanie: sortowanie kart z pamięci według wartości,
- przesuwanie wzroku po określonym polu: zapamiętywanie położenia kart i aktualizowanie go na bieżąco,
- trzymaj i używaj: używaj pamięci podczas zadań strategicznych.
Ustawienia
Na początku treningu użytkownik może wybrać, którą podfunkcje pamięci roboczej chce trenować.
Pięć modułów jest od siebie niezależnych i można z nich dowolnie korzystać. Każdy moduł w sekcji “pamięć robocza” zapewnia inną liczbę poziomów trudności (w sumie w sekcji pamięć robocza jest ich 53) i automatycznie dostosowuje się do wydajności osoby trenującej.
Liczba zadań na poziom
Ograniczenie czasu trwania treningu
Szkolenie można przeprowadzić z ograniczeniem czasowym lub bez niego. Jeśli użytkownicy mają skłonność do nadmiernego wysiłku, zaleca się ograniczenie czasu trwania treningu. To ustawienie jest również przydatne podczas terapii, której czas jest stały.
Wydłużony czas prezentacji/wydłużony czas odpowiedzi
Zadania pamięciowe często składają się z zapamiętywania (przyswajania) i odpytywania (odtwarzania) informacji. Każdy moduł z sekcji “pamięć robocza” stawia przed uczestnikiem różne wymagania. Każdy ma również wypróbowany, przetestowany i zoptymalizowany algorytm określający, ile czasu potrzeba na wykonanie danego zadania, na danym poziomie trudności.
Pacjenci często działają dość wolno i potrzebują więcej czasu na zapamiętanie informacji lub udzielenie odpowiedzi. Jeśli okaże się, że wstępnie ustawiony czas pracy w ramach modułów jest zbyt krótki dla pacjenta, można go podwoić. Należy wtedy zaznaczyć okienko “podwójny czas prezentacji” lub “podwójny czas odpowiedzi”.
Przebieg treningu
Pamięć robocza wzrokowa
W tym module wartości kart nie mają znaczenia. Zapamiętać należy tylko miejsca, w których znajdują się karty. Na ekranie widać od 3 do 10 miejsc, gdzie mogą leżeć karty. Na niektórych z nich zostają umieszczone karty (“zajętych” może być od 2 do 6 miejsc), na innych miejscach kart nie ma. Po uruchomieniu zadania pozycje niektórych kart zmieniają się. Należy zaznaczyć karty, których pozycje nie uległy zmianie. Zmiana pozycji kart jest procesem ciągłym, więc zawartość pamięci musi być stale aktualizowana. W tym module jest 10 poziomów trudności.
Postępy w terapii
Postęp terapii jest zapisywany automatycznie. Nowa sesja jest kontynuowana od poziomu trudności, na którym zakończyła się ostatnia sesja. Okno “Wyniki” umożliwia wyświetlenie różnych informacji na temat przebiegu terapii (przycisk w dolnej części okna “Moduły terapii”)